Grand Slam Sports Tournaments

BRACKET UPDATE


12UA games at George Pierce Park will be delayed. Game 1 started at 11:15. The bracket has been updated online to reflect these changes.

This annual woodbat benefit event supports several local ministries and the Children’s Healthcare of Atlanta’s NICU unit.

Three woodbats of various lengths are provided per field. Players are welcome to bring their own - including composite wood bats.

15U and up will be played on high school fields.

Please have turf shoes on hand for all portable mounds. Metal spikes are not permitted on the portable mounds.

The larger divisions will be separated by class up front or divide into a Gold/Silver bracket on Sunday.

If there are enough teams to split divisions into American and National we will do so.

Two Saturday pool games followed by Sunday single elimination bracket.

The new Grand Slam Champions and Finalist rings will be awarded in each age group. 

Entry fee is required when you register your team. In the event of a complete rain out, a $75 admin fee will be deducted from your team refund.

Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more info. Colton Harrelson is also available at 404-694-5212.

Please click on the following link for special hotel deals we have negotiated for this event....

Book your corporate rate for Grand Slam Sports Tournaments

Courtyard Atlanta Duluth/Gwinnett Place

These special arrangements and discounted rates are only available via this website.  


Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 5/1 9:00 AM Harbins Park 7 13 Diablos21 3 Gwinnett Bandits 14u Navy
Game 2 5/1 11:00 AM Harbins Park 7 3 Diablos21 4 ATL Lightning 14U - Carter
Game 3 5/1 12:00 PM Baycreek Park 1 2 Diablos Gold 14U 1 SDG Angels
Game 4 5/1 1:00 PM Harbins Park 7 0 Gwinnett Bandits 14u Navy 12 ATL Lightning 14U - Carter
Game 5 5/1 1:30 PM Dacula Park 1 3 Mountain View Bears 8th Grade 2 Georgia Renegades
Game 6 5/1 2:00 PM Baycreek Park 1 7 Diablos Gold 14U 3 Big Fly
Game 7 5/1 3:00 PM Harbins Park 7 2 Lanier Longhorns 5 APB Prospects
Game 8 5/1 3:30 PM Dacula Park 1 8 DeKalb Lions 7 Mountain View Bears 8th Grade
Game 9 5/1 4:00 PM Baycreek Park 1 10 SDG Angels 0 Big Fly
Game 10 5/1 5:00 PM Harbins Park 7 10 Superior Sports Dirtbags 1 APB Prospects
Game 11 5/1 5:30 PM Dacula Park 1 4 DeKalb Lions 9 Georgia Renegades
Game 12 5/1 7:00 PM Harbins Park 7 16 Superior Sports Dirtbags 2 Lanier Longhorns
# Team W-L-T RA RD RS
1 Superior Sports Dirtbags 2-0-0 3 14 20
2 ATL Lightning 14U - Carter 2-0-0 3 8 14
3 Diablos Gold 14U 2-0-0 4 5 9
4 SDG Angels 1-1-0 2 6 11
5 Diablos21 1-1-0 7 6 13
6 Georgia Renegades 1-1-0 7 4 11
7 Mountain View Bears 8th Grade 1-1-0 10 0 10
8 APB Prospects 1-1-0 12 -4 6
9 DeKalb Lions 1-1-0 16 -4 12
10 Big Fly 0-2-0 17 -11 3
11 Lanier Longhorns 0-2-0 21 -10 4
12 Gwinnett Bandits 14u Navy 0-2-0 25 -14 3

14U Gold Championship Bracket 14U-OPEN

14U Gold Championship Bracket
4 SDG Angels 6
Sunday 10:00 AM
Harbins Park 7
1
5 Diablos21 1
3 Diablos Gold 14U 8
Sunday 12:00 PM
Harbins Park 7
2
6 Georgia Renegades 7
1 Superior Sports Dirtbags 4
Sunday 2:00 PM
Harbins Park 7
3
SDG Angels 1
2 ATL Lightning 14U - Carter 0
Sunday 4:00 PM
Harbins Park 7
4
Diablos Gold 14U 6
Superior Sports Dirtbags 5
Sunday 6:00 PM
Harbins Park 7
5
Diablos Gold 14U 9
Diablos Gold 14U
Champion

14U Silver Championship Bracket 14U-OPEN

14U Silver Championship Bracket
10 Big Fly 13
Sunday 10:00 AM
Baycreek Park 1
1
11 Lanier Longhorns 3
9 DeKalb Lions 7
Sunday 12:00 PM
Baycreek Park 1
2
12 Gwinnett Bandits 14u Navy 6
7 Mountain View Bears 8th Grade 5
Sunday 2:00 PM
Baycreek Park 1
3
Big Fly 4
8 APB Prospects 9
Sunday 4:00 PM
Baycreek Park 1
4
DeKalb Lions 2
Mountain View Bears 8th Grade 7
Sunday 6:00 PM
Baycreek Park 1
5
APB Prospects 1
Mountain View Bears 8th Grade
Champion

APB Prospects

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
3 Christopher, JohnMark 2.0 2.0
2 Ferguson, Jonah 3.0 3.0
14 Frierson, Dylan 2.0 2.0
21 Thurmond, Grant 2.1 2.1
6 Wahl, Grayson 0.2 0.2
Total 5.0 5.0 10.0

ATL Lightning 14U - Carter

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
15 Mobley, Jack 3.0 3.0
5 Ritger, Owen 2.1 2.1
34 Stewart, Cameron 2.2 2.2
Total 5.0 3.0 8.0

Big Fly

# Player 1
5/1
2
5/2
3 Total
11 Hugues, Riley 2.0 2.0
9 Iyer, Dhruv 1.2 1.2
50 Lightsey, Braden 4.0 4.0
Total 3.2 4.0 7.2

DeKalb Lions

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
5 Battle jr, Aaron 1.0 1.0
4 Parker, Brandon 1.0 1.0
3 Reese, BriSahun 2.0 2.0
7 White, Caleb 3.0 3.0
9 Willingham, Bryce 2.0 2.0
Total 4.0 5.0 9.0

Diablos Gold 14U

# Player 1
5/1
2
5/1
3
5/2
Total
4 Pearch, Matt 6.0 6.0
22 Phillips, Stephen 1.2 1.2
30 Wolkin, Joshua 7.0 7.0
7 womack, ty 3.1 3.1
Total 7.0 5.0 6.0 18.0

Diablos21

# Player 1
5/1
2
5/1
3
5/2
Total
6 Davies, Ryan 0.1 3.0 3.1
31 Gamble, Bryant 4.0 1.0 5.0
3 Martin, Harrison 1.0 1.0
12 McGee`, Brady 1.0 1.0
25 Reighard, Hayden 4.0 4.0
99 Tourial, Simon 0.1 0.1
Total 4.0 4.2 6.0 14.2

Georgia Renegades

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
21 Bain, Noah 4.2 4.2
27 Friedlander, Austin 5.0 5.0
13 Jones, Mason 0.1 0.1
Total 5.0 5.0 10.0

Gwinnett Bandits 14u Navy

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
1 Gardner, Cooper 1.0 1.0
21 Jefcoat, Samuel 0.2 0.2
9 Larsen, Dylan 1.0 1.0
18 Murphy, Owen 0.2 0.2
17 Silverio, Yohan 2.1 2.1
4 Wood, Mason 1.1 1.1
Total 4.0 3.0 7.0

Lanier Longhorns

# Player 1
5/1
2
5/1
3
5/2
Total
9 Depner, David 1.2 1.2
45 Jones, Ajani 1.2 0.2 2.1
3 Newnam, Alex 0.1 0.1 0.2
24 Sifuentes, Lorenzo 0.1 0.1
99 Teems, Dakota 0.1 1.2 2.0
14 Thompson, Luke 1.0 0.2 1.2
10 Warren, Jacob 1.0 1.0
7 Yi, Stephen 2.1 2.1
Total 4.0 4.1 3.2 12.0

Mountain View Bears 8th Grade

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
24 Clayborn, Nick 0.1 0.1
10 Dexter, Gabriel 1.0 1.0
7 Hendrix, Kehlan 2.0 2.0
18 Pepper, Max 1.0 1.0
4 Pritchett, Riley 1.0 1.0
9 Rolley, Jake 2.0 2.0
1 Stokes, Carson 2.0 2.0
21 Sutton, Jesse 0.2 0.2
Total 6.0 4.0 10.0

SDG Angels

# Player 1
5/1
2
5/1
3
5/2
Total
00 Ellis, Brandon 2.0 2.0
4 Knapp, Gehrig 2.0 2.0
15 Langley, Lucas 2.0 2.0
11 Mitchell, Nolan 1.0 1.0
20 Richardson, Caden 1.0 4.0 5.0
26 Smith, Luke 4.0 4.0
Total 6.0 4.0 6.0 16.0

Superior Sports Dirtbags

# Player 1
5/1
2
5/1
3 Total
13 Edwards, William 2.0 2.0
10 Hayes, Carter 5.0 5.0
7 Vaughn, Grey 2.0 2.0
Total 5.0 4.0 9.0
Team Division W-L-T
1 8U MVAA Bears
Dacula, GA
8U-AA 5-7-0
2 Beastmode 7/8u
Decatur, GA
8U-AA 7-8-0
3 Buford Elite
Buford, GA
8U-AA 13-15-0
4 Georgia Riverbandits
Locust Grove, GA
8U-AAA 15-15-0
5 Hopewell Hawks Elite
Milton, GA
8U-AAA 10-4-0
6 Level 5 Legends 8
Athens, GA
8U-AA 8-5-0
7 Mill Creek Hawks
Hoschton, GA
8U-AA 11-7-1
8 North Georgia Strike
Winder, GA
8U-AA 7-12-1
Team Division W-L-T
1 Buford Wolves
Buford, GA
10U-AAA 12-0-0
2 Devine Baseball 10U
Buford, GA
10U-AAA 11-9-0
3 Hustle Bullpen
McDonough, GA
10U-AA 5-2-0
4 Level 5 Legends 9
Athens, GA
9U-AA 3-9-1
5 Line Drive Academy 10U
Cleveland, GA
10U-A 5-12-0
6 Mount Paran Bombers
Marietta, GA
10U-AA 8-7-0
Team Division W-L-T
1 Elite Sluggers - Wilson
Bogart, GA
11U-AA 5-10-1
2 Georgia Select Braves - Kemp
Braselton, GA
11U-AAA 20-5-0
3 Gwinnett Bandits 11U Carolina
Buford, GA
11U-AAA 4-9-1
4 Home Plate Dyal
Peachtree City, GA
11U-AAA 13-12-0
5 Oconee RiverDawgs
Bogart, GA
11U-AAA 6-11-0
6 Signature Park Patriots
Hoschton, GA
11U-AAA 7-12-1
Team Division W-L-T
1 Beastmode "White"
Decatur, GA
12U-A 2-3-0
2 Beastmode GRINDERS
Decatur, GA
11U-AAA 8-8-0
3 Beastmode GRINDERS "gold"
Decatur, GA
12U-AA 4-6-0
4 Mill Creek Hawks
Buford, GA
12U-AA 20-13-0
5 Naturals Baseball
Covington, GA
11U-AAA 7-4-0
6 North Ga Raiders 12u Black
Danielsville, GA
12U-AAA 15-10-1
7 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
12U-AAA 24-16-0
8 Team Elite Select
Bogart, GA
12U-AA 0-11-0
9 Titans - Dobbs
Social Circle, GA
12U-AA 8-8-0
10 Winder Lions
Winder, GA
12U-AA 5-6-0
Team Division W-L-T
1 Beastmode GRINDERS "BLACK"
Decatur, GA
12U-AAA 11-7-1
2 Dynasty Baseball
EVANS, GA
12U-AAA 3-2-0
3 Exposure Baseball (Trojans)
Chickamauga, GA
12U-AAA 5-5-0
4 Ocee TG D-Backs
Johns Creek, GA
12U-AAA 2-2-0
5 Oconee Wood Ducks
Bogart, GA
12U-AAA 10-4-3
6 Outlaws 12U Radcliff
Atlanta, GA
12U-AAA 14-3-0
7 TG DBacks East Side (Glickman)
Marietta, GA
12U-AAA 0-3-0
Team Division W-L-T
1 Body Shop Baseball
Eastanollee, GA
13U-AA 7-4-0
2 Georgia Academy Reds - Chwatek
Woodstock, GA
13U-AA 7-10-0
3 Grayson Rams 13U (Batts)
Grayson, GA
13U-A 5-10-2
4 North Ga Raiders 13u
Danielsville, GA
13U-AA 28-9-1
5 Sand Gnats
Athens, GA
13U-AA 12-13-1
6 SPBA Wildcats
Marietta, GA
13U-AA 11-13-0
7 Superior Sports Dirtbags
Atlanta, GA
13U-AA 10-13-0
8 SYB Freedom
Sharpsburg, GA
13U-AA 9-6-0
9 Tigers baseball Olson
Gainesville, GA
13U-AA 11-3-0
10 Tri-City Generals 13u
Columbus, GA
13U-AA 3-3-0
Team Division W-L-T
1 Dunwoody Diablos Maroon
Dunwoody, GA
13U-AA 12-16-0
2 Forsyth Bulldogs
Suwanee, GA
13U-AAA 12-8-0
3 NGE Baseball
Lavonia, GA
13U-AAA 6-3-0
4 Norcross Blue Devils
Norcross, GA
13U-AAA 9-15-2
5 North Gwinnett 13U
Suwanee, GA
13U-AAA 3-3-0
6 Storm Baseball Club
Lilburn, GA
13U-AA 29-14-1
Team Division W-L-T
1 APB Prospects
Lawrenceville, GA
14U-OPEN 12-16-1
2 ATL Lightning 14U - Carter
Atlanta, GA
14U-OPEN 9-3-1
3 Big Fly
Atlanta, GA
14U-OPEN 2-8-0
4 DeKalb Lions
Stonecrest, GA
14U-OPEN 2-8-1
5 Diablos Gold 14U
Dunwoody, GA
14U-OPEN 17-2-0
6 Diablos21
Dunwoody, GA
14U-OPEN 4-11-0
7 Georgia Renegades
Suwanee, GA
14U-OPEN 8-19-1
8 Gwinnett Bandits 14u Navy
Buford, GA
14U-OPEN 0-5-0
9 Lanier Longhorns
Sugar Hill, GA
14U-OPEN 0-18-0
10 Mountain View Bears 8th Grade
Dacula, GA
14U-OPEN 19-22-1
11 SDG Angels
Covington, GA
14U-OPEN 20-7-1
12 Superior Sports Dirtbags
Atlanta, GA
14U-OPEN 18-5-1
Team Division W-L-T
1 Angels
Dacula, GA
15U-OPEN 9-8-1
2 Apalachee Baseball
Winder, GA
15U-OPEN 2-3-0
3 Atlanta Bangerz (National Team)
Forest Park, GA
15U-OPEN 8-7-0
4 diamond jaxx
Winder, GA
15U-OPEN 16-13-0
5 Game On Expos
Macon, GA
15U-OPEN 13-7-0
6 Georgia Sandlot
Gainesville, GA
15U-OPEN 8-1-0
7 Gwinnett Stripers 15u
dacula, GA
14U-OPEN 29-13-0
8 Jax Co Panthers
Jefferson, GA
15U-OPEN 7-8-0
9 Kennesaw Outlaws
kennesaw, GA
15U-OPEN 3-11-2
10 Mill Creek Hawks
Hoschton, GA
15U-OPEN 36-8-0
11 NSA Baseball 15u
Fayetteville, GA
15U-OPEN 6-1-0
12 NSA Scout team
Fayetteville, GA
15U-OPEN 7-10-0
13 SHOWSTOPPER PROSPECTS
Smiths station, AL
15U-OPEN 4-12-2
14 Signature Park Prospects
Braselton, GA
15U-OPEN 7-5-0
15 South DeKalb Tribe
Stonecrest, GA
15U-OPEN 10-5-0
16 Vipers Baseball Watson
Covington, GA
15U-OPEN 8-11-1
Team Division W-L-T
1 Atlanta Bangerz (American Team)
Forest Park, GA
16U-OPEN 5-5-1
2 DeKalb Lions
Stonecrest, GA
16U-OPEN 1-5-0
3 Georgia Lookouts
Snellville, GA
16U-OPEN 8-12-0
4 Storm Baseball Club
Lilburn, GA
15U-OPEN 12-1-0
Team Division W-L-T
1 Dacula Falcons-Perry
Dacula, GA
17U-OPEN 30-7-3
2 Georgia Yard Goats
Cumming, GA
17U-OPEN 36-29-4
3 Macon Pain
MACON, GA
17U-OPEN 12-4-3
4 outlooks baseball
phenix, AL
17U-OPEN 1-2-0
5 Phoenix Elite 17u SC
Social Circle, GA
17U-OPEN 17-16-0
BEST WESTERN LAKE LANIER
4535 Oakwood Rd
Oakwood, GA 30566-3312