Grand Slam Sports Tournaments

Winners and runner up will receive rings in each division. Time limits will be 60 minutes finish the inning for our 8U and 10u age group.12U will be 60 minute finish the inning and 70 minute bracket play. 14U-16U time limit will be 75 minutes or 6 innings all day.  2 pool play into single elimination format. We wiill have a best costume contest by age group. We will also have a best tent decoration. This is one of the best events of the year!!!!!! 


Contact Reed Bright or Tim Kennedy with any questions.

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 10/21 9:00 AM Oliver Park F 3 4 Birmingham Vipers 2014 Nelms 3 Birmingham Vipers 2014 - Taylor
Game 2 10/21 9:00 AM Oliver Park F 4 3 Seminoles 7 Alabama Twisters ‘13 Burt
Game 3 10/21 10:20 AM Oliver Park F 3 9 Softball Country 10u Glory 5 Fusion 2014
Game 4 10/21 10:20 AM Oliver Park F 4 2 Red Storm Premier 2032 5 Lions Elite Marshall
Game 5 10/21 10:20 PM Oliver Park F 5 8 Red Storm 13 6 Chilton Crushers 13
Game 6 10/21 11:40 AM Oliver Park F 3 11 Birmingham Vipers 2014 Nelms 5 Fusion 2014
Game 7 10/21 11:40 AM Oliver Park F 4 5 Seminoles 7 Birmingham Vipers 2014 - Taylor
Game 8 10/21 11:40 AM Oliver Park F 5 8 Chilton Crushers 13 6 AL Firecrackers 2014
Game 9 10/21 1:00 PM Oliver Park F 3 7 Red Storm Premier 2032 3 Alabama Twisters ‘13 Burt
Game 10 10/21 1:00 PM Oliver Park F 4 1 Softball Country 10u Glory 11 Red Storm 13
Game 11 10/21 1:00 PM Oliver Park F 5 11 Lions Elite Marshall 1 AL Firecrackers 2014
# Team W-L-T RA RD RS
1 Lions Elite Marshall 2-0-0 3 10 15
2 Red Storm 13 2-0-0 7 9 18
3 Birmingham Vipers 2014 Nelms 2-0-0 8 7 14
4 Red Storm Premier 2032 1-1-0 8 1 9
5 Birmingham Vipers 2014 - Taylor 1-1-0 9 1 10
6 Alabama Twisters ‘13 Burt 1-1-0 10 0 10
7 Chilton Crushers 13 1-1-0 14 0 14
8 Softball Country 10u Glory 1-1-0 16 -3 10
9 Seminoles 0-2-0 14 -6 8
10 AL Firecrackers 2014 0-2-0 19 -9 7
11 Fusion 2014 0-2-0 20 -10 10

Gomblins Gold 10U-C

Gomblins Gold
4 Red Storm Premier 2032 5
Saturday 2:30 PM
Oliver Park F 5
1
5 Birmingham Vipers 2014 - Taylo 2
3 Birmingham Vipers 2014 Nelms 1
Saturday 2:30 PM
Oliver Park F 3
2
6 Alabama Twisters ‘13 Burt 5
1 Lions Elite Marshall 1
Saturday 3:45 PM
Oliver Park F 5
3
Red Storm Premier 2032 9
2 Red Storm 13 6
Saturday 3:45 PM
Oliver Park F 3
4
Alabama Twisters ‘13 Burt 1
Red Storm Premier 2032 1
Saturday 5:00 PM
Oliver Park F 5
5
Red Storm 13 9
Red Storm 13
Champion

Gomblins Sliver 10U-C

Gomblins Sliver
10 AL Firecrackers 2014 10
Saturday 2:30 PM
Oliver Park F 4
1
11 Fusion 2014 5
7 Chilton Crushers 13 11
Saturday 5:00 PM
Oliver Park F 4
3
AL Firecrackers 2014 1
8 Softball Country 10u Glory 4
Saturday 3:45 PM
Oliver Park F 4
2
9 Seminoles 6
Chilton Crushers 13 6
Saturday 6:20 PM
Oliver Park F 4
4
Seminoles 4
Chilton Crushers 13
Champion
Team Division W-L-T
1 AL Firecrackers 2014
Vestavia Hills, AL
9U-B 1-3-0
2 Alabama Twisters ‘13 Burt
Woodstock, AL
10U-C 2-2-0
3 Birmingham Vipers 2014 - Taylor
Helena, AL
9U-B 1-2-0
4 Birmingham Vipers 2014 Nelms
Birmingham, AL
9U-B 2-1-0
5 Chilton Crushers 13
Thorsby, AL
10U-C 10-3-0
6 Fusion 2014
Huntsville, AL
9U-C 0-3-0
7 Lions Elite Marshall
Haleyville, AL
10U-C 3-3-0
8 Red Storm 13
Trussville, AL
10U-C 7-0-1
9 Red Storm Premier 2032
Trussville, AL
10U-C 4-5-0
10 Seminoles
Alabaster, AL
9U-B 2-6-0
11 Softball Country 10u Glory
Tuscaloosa, AL
10U-C 2-5-0
Team Division W-L-T
1 12U Bombers 2012
Ashville, AL
12U-C 6-2-0
2 Alabama Legacy
Sumiton, AL
12U-C 7-3-0
3 Alabama Twisters
Helena, AL
12U-C 9-5-0
4 AMP Sports
Moody, AL
11U 0-9-0
5 Birmingham Buzz 2012
Gardendale, AL
12U-C 6-3-0
6 Chilton Crushers 12
Thorsby, AL
12U-C 4-8-1
7 Homewood Elite 12u
Homewood, AL
12U-C 8-2-1
8 Lions Elite
Haleyville, AL
12U-C 4-3-0
9 Magic VTX
Vestavia, AL
12U-C 0-9-0
10 Prime 2012
LakeView, AL
12U-C 4-8-0
11 Prodigies
Calera, AL
12U-C 1-2-0
12 Redstorm 12
Trussville, AL
12U-C 8-5-0
13 Softball Country 12u Freedom
Tuscaloosa, AL
12U-C 5-2-0
14 Stingray Fastpitch 12U
Clay, AL
12U-C 5-5-0
15 White Lightning 2012
Hoover, AL
11U 0-2-1
16 White Lightning 2029
Hoover, AL
12U-C 4-3-0
17 White Lightning 2030
Hoover, AL
12U-C 2-3-0
Team Division W-L-T
1 Barber Supreme Pittman
DEATSVILLE, AL
14U-B 2-1-0
2 Eagles-2010
Birmingham, AL
14U-C 1-5-0
3 Homewood Elite 14u
Homewood, AL
14U-C 2-3-0
4 Octane 2010
Vance, AL
14U-C 3-6-1
5 Prodigies
Anniston, AL
14U-B 6-3-0
6 Rebel Yell Fastpitch
Bryant, AL
14U-B 10-4-0
7 Tiger City Softball 14u
Springville, AL
14U-C 1-2-0