Grand Slam Sports Tournaments

WEATHER UPDATE


As of 4:20 pm, all games at East Hall Park cancelled for the day

Week 3 of 7 of the Grand Slam Atlanta Sunday Series events.

The top two teams from pool play will advance to the Championship Game.

If an age groups has 10 or more teams, then we will advance the top four teams with #1 vs #2 seed Gold bracket game and a #3 vs #4 seed a Silver bracket game.

All 15U and up games will be played on HS fields.  If available, 14U will be as well.

The new Grand Slam rings will be awarded in for the Gold bracket game only.

Text Tim Gaines at 770-231-0176 or Colton Harrelson at 404-694-5212 for more info.


Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 9/27 9:00 AM Rabbit Hill Park 2 1 Mountain View 6th Grade Bears 5 Brookhaven Nachos
Game 2 9/27 9:00 AM Harbins Park 6 8 Archer Wilson 4 Atlanta Isotopes
Game 3 9/27 10:00 AM Signature Park 2 4 Georgia Stars Baseball Academy 4 Peachtree Ridge
Game 4 9/27 11:00 AM Rabbit Hill Park 2 6 Sliders 5 Brookhaven Nachos
Game 5 9/27 11:00 AM Harbins Park 6 5 Archer Wilson 3 Atlanta AquaSox
Game 6 9/27 12:00 PM Signature Park 2 5 Devine Baseball 2 Georgia Stars Baseball Academy
Game 7 9/27 1:00 PM Rabbit Hill Park 2 2 Mountain View 6th Grade Bears 9 North Ga Raiders 12u Black
Game 8 9/27 1:00 PM Harbins Park 6 10 Archer Elite Baseball 3 Atlanta Isotopes
Game 9 9/27 2:00 PM Signature Park 2 1 Peachtree Ridge 13 Devine Baseball
Game 10 9/27 3:00 PM Rabbit Hill Park 2 5 Sliders 10 North Ga Raiders 12u Black
Game 11 9/27 3:00 PM Harbins Park 6 7 Archer Elite Baseball 0 Atlanta AquaSox
# Team W-L-T RA RD RS
1 Archer Elite Baseball 2-0-0 3 14 17
2 Devine Baseball 2-0-0 3 10 15
3 North Ga Raiders 12u Black 2-0-0 7 12 19
4 Archer Wilson 2-0-0 7 6 13
5 Sliders 1-1-0 15 -4 11
6 Brookhaven Nachos 1-1-0 7 3 10
7 Georgia Stars Baseball Academy 0-1-1 9 -3 6
8 Peachtree Ridge 0-1-1 17 -7 5
9 Atlanta AquaSox 0-2-0 12 -9 3
10 Mountain View 6th Grade Bears 0-2-0 14 -11 3
11 Atlanta Isotopes 0-2-0 18 -11 7

12U Gold Championship Bracket 12U-OPEN

12U Gold Championship Bracket
1 Archer Elite Baseball 1
Sunday 5:30 PM
Rabbit Hill Park 2
1
2 Devine Baseball 5
Devine Baseball
Champion

12U Silver Championship Bracket 12U-OPEN

12U Silver Championship Bracket
3 North Ga Raiders 12u Black 18
Sunday 5:30 PM
Harbins Park 6
1
4 Archer Wilson 6
North Ga Raiders 12u Black
Champion

Archer Wilson

# Player 1
9/27
2
9/27
3
9/27
Total
5 Frick, Kyle 0.1 0.1
10 Gmerek, Cayson 0.1 0.1
51 Odom, Kayden 3.1 0.1 3.2
9 Thomason, Mason 2.2 1.2 4.1
35 White, Tristan 1.0 1.1 2.1
Total 4.0 5.0 2.0 11.0

Archer Elite Baseball

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
99 Barwick, Mason 3.0 3.0
7 Jerome, Jaylin 1.0 1.0
12 Varnado, Cory 2.0 2.0
44 Whaley, Brice 2.0 1.0 3.0
Total 4.0 5.0 9.0

Atlanta AquaSox

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
42 Edmonds, Matthew 2.0 2.0
11 Jones, Porter 4.0 4.0
22 Molloy, Benjamin 1.0 0.2 1.2
55 Olsen, Pace 1.2 1.2
Total 5.0 4.1 9.1

Atlanta Isotopes

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
24 Hammerton, Henry 0.2 1.1 2.0
7 James, Winston 3.1 3.1
2 Kim, Andrew 1.0 1.0
3 Orr, William 1.2 1.2
Total 4.0 4.0 8.0

Brookhaven Nachos

# Player 1
9/27
2 3 Total
10 Chatigny, Andrew 2.0 2.0
3 Gordon, Liam 1.0 1.0
1 Grafton, Nolan 1.0 1.0
4 Harris, Isaac 1.0 1.0
Total 5.0 5.0

Devine Baseball

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
25 LOFTICE, OWEN 3.0 3.0
7 Primm, Eli 1.0 1.0
3 Wendt, Brady 3.0 3.0
Total 4.0 3.0 7.0

Georgia Stars Baseball Academy

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
3 Dowdy, Davaun 2.0 2.0
8 Kuramoto, Hyuga 1.0 3.0 4.0
21 Ritchie, Aksel 1.0 1.0
18 Williams, Tony 4.0 4.0
Total 5.0 6.0 11.0

Mountain View 6th Grade Bears

# Player 1
9/27
2 3 Total
8 Blackford, Dylan 2.0 2.0
50 Palmer, Caden 3.0 3.0
Total 5.0 5.0

North Ga Raiders 12u Black

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
22 DiNapoli, Jon 0.2 0.2
8 Rouse, Lee 3.0 3.0
30 Smith, Owen 5.1 5.1
Total 6.0 3.0 9.0

Peachtree Ridge

# Player 1
9/27
2
9/27
3 Total
00 Brown, Dylan 2.0 2.0
10 Dobek, Graham 0.1 0.1
33 Kindermann, Jake 0.2 0.2
12 Lemoine, Jacob 1.0 1.0
21 McClain, Peyton 2.0 2.0
99 Sumpter, Colton 1.1 1.1
2 Zopf, Owen 1.0 1.0
Total 6.0 2.1 8.1

Sliders

# Player 1
9/27
2 3 Total
5 Oblas, Bradyn 6.0 6.0
Total 6.0 6.0
Team Division W-L-T
1 Archer Premier Baseball
Dacula, GA
8U-N 12-5-1
2 Buford Elite
Buford, GA
8U-A 8-12-0
3 Havoc Baseball
Statham, GA
8U-A 4-5-0
4 Juan On One Jays 8U
Buford, GA
8U-AS 0-5-0
5 Mill Creek Hawks
Hoschton, GA
8U-A 8-5-0
Team Division W-L-T
1 Ambush Baseball
Jefferson, GA
9U-R 0-2-0
2 Archer Select Baseball
Dacula, GA
9U-N 10-4-1
3 Auburn Elite
Auburn, GA
9U-R 4-9-0
4 Chastain Stripers
Atlanta, GA
9U-A 3-0-0
5 Elite Sluggers - Leaumont
Bogart, GA
9U-A 0-1-0
6 Georgia Steel
Monroe, GA
9U-N 7-2-1
7 Greenheads 9u
Monroe, GA
9U-R 0-2-0
8 MV Bears
Dacula, GA
9U-A 6-3-1
9 Tigers Baseball Davidson
Gainesville, GA
9U-A 6-2-2
10 US Elite 9U
Jefferson, GA
9U-A 4-5-0
Team Division W-L-T
1 Georgia Select Braves - Lord
Flowery Branch, GA
10U-N 7-6-2
2 GTA Generals
Loganville, GA
10U-A 5-2-0
3 Gwinnett Bandits 10U
Buford, GA
10U-A 1-9-0
4 Gwinnett Bandits 9U
Buford, GA
9U-E 4-5-1
5 Havoc Baseball
Dacula, GA
9U-E 7-3-0
6 Home Plate Chili Dogs - Grebeck 10u
Peachtree City, GA
10U-A 0-2-0
7 MoCo Bulldogs
Madison, GA
9U-E 4-5-0
8 South Dekalb Tribe
Stonecrest, GA
10U-A 3-2-0
9 Southside Hitmen Black
Stockbridge, GA
10U-A 1-0-1
10 West GA Titans Blue 10u
Villa Rica, GA
10U-A 2-4-0
Team Division W-L-T
1 (un)discovered Blue
Suwanee, GA
11U-A 1-5-0
2 Archer Elite Baseball
Dacula, GA
11U-A 8-9-0
3 Brookhaven Bucs
Brookhaven, GA
11U-A 7-8-0
4 Brookwood Broncos
Lawrenceville, GA
11U-A 4-6-0
5 Dacula 11u
Dacula, GA
11U-A 1-7-0
6 Grayson Rams 11U Lyell
Grayson, GA
11U-A 5-6-3
7 Gwinnett Angels
Duluth, GA
11U-N 18-6-0
8 Juan On One Jays 11U
Buford, GA
11U-A 3-5-0
9 North Ga Raiders 11u
Danielsville, GA
11U-A 8-6-0
10 Undiscovered Black
Suwanee, GA
11U-A 2-4-1
Team Division W-L-T
1 Ambush Baseball
Jefferson, GA
11U-N 17-6-0
2 DELETE ME
Suwanee, GA
11U-N 2-4-0
3 Georgia Drive
Loganville, GA
11U-A 7-8-0
4 Signature Park Patriots
Hoschton, GA
11U-N 6-10-1
5 Storm Baseball
Locust Grove, GA
11U-A 5-5-0
Team Division W-L-T
1 Archer Wilson
Dacula, GA
12U-A 4-7-0
2 Archer Elite Baseball
Dacula, GA
12U-A 10-4-0
3 Atlanta AquaSox
Atlanta, GA
12U-N 1-3-0
4 Atlanta Isotopes
Atlanta, GA
12U-R 0-2-0
5 Brookhaven Nachos
Brookhaven, GA
12U-AS 1-1-0
6 Devine Baseball
Buford, GA
12U-A 11-3-0
7 Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
12U-N 0-1-1
8 Mountain View 6th Grade Bears
Dacula, GA
12U-A 8-17-0
9 North Ga Raiders 12u Black
Danielsville, GA
12U-N 12-2-0
10 Peachtree Ridge
Suwanee, GA
12U-A 10-7-1
11 Sliders
Dunwoody, GA
12U-AS 2-2-0
Team Division W-L-T
1 ATL Lightning 13U Brennan
Atlanta, GA
13U-A 1-1-0
2 ATL Lightning MOTZ
Atlanta, GA
13U-A 1-4-0
3 Georgia Academy Reds - Chwatek
Woodstock, GA
13U-A 7-10-0
4 GTA Generals
Loganville, GA
13U-A 4-3-1
5 Venom
Douglasville, GA
13U-A 14-10-0
Team Division W-L-T
1 Ambush Baseball
Jefferson, GA
13U-N 5-3-0
2 Dacula Falcons
Dacula, GA
13U-N 12-16-0
3 Norcross Blue Devils
Norcross, GA
13U-N 8-13-1
4 Onward
Jefferson, GA
13U-N 13-13-2
5 Renz Baseball Academy
Dacula, GA
13U-N 8-14-2
Team Division W-L-T
1 5 Star National NG
Dacula, GA
14U-OPEN 9-3-0
2 APB Prospects
Lawrenceville, GA
14U-OPEN 8-14-0
3 ATL Lightning 14U - Carter
Atlanta, GA
14U-OPEN 6-2-1
4 Georgia Reapers
Loganville, GA
14U-OPEN 8-14-0
5 Georgia Renegades
Suwanee, GA
14U-OPEN 4-14-1
6 Hitters Park Hammers
Cumming, GA
14U-OPEN 11-3-0
7 Mountain View Bears 15u
dacula, GA
14U-OPEN 20-10-0
8 Mountain View Bears 8th Grade
Dacula, GA
14U-OPEN 18-15-1
9 Mudcats
Winder, GA
14U-OPEN 7-4-1
10 Superior Sports Dirtbags
Atlanta, GA
14U-OPEN 9-1-1
Team Division W-L-T
1 101 Athletics Sports Academy
Snellville, GA
15U-OPEN 1-9-0
2 15u Monarchs
Decatur, GA
15U-OPEN 7-7-0
3 ATL Lightning 15U Shoemake
Atlanta, GA
15U-OPEN 8-6-0
4 Bodyshop Baseball
Toccoa, GA
15U-OPEN 3-4-1
5 Coweta Spikes
Newnan, GA
15U-OPEN 6-8-0
6 Elite Aces
Covington, GA
15U-OPEN 6-4-0
7 Georgia Spikes
Marietta, GA
15U-OPEN 0-4-0
8 Mill Creek Hawks
Hoschton, GA
15U-OPEN 28-5-0
9 RED STITCHES RIPTIDES
Cumming, GA
15U-OPEN 0-4-0
10 South DeKalb Tribe
Stonecrest, GA
15U-OPEN 8-3-0
11 Team GA Elite 15U
Marietta, GA
15U-OPEN 1-1-0
Team Division W-L-T
1 16U Medlock Monarchs
Decatur, GA
16U-OPEN 8-4-2
2 Decatur Devils
Decatur, GA
16U-OPEN 10-3-2
3 Dugout Buiscits
Sharpsburg, GA
16U-OPEN 2-2-0
4 Georgia Lookouts
Snellville, GA
16U-OPEN 5-10-0
5 Georgia Lookouts - Laverdiere
Loganville, GA
16U-OPEN 0-11-0
6 Georgia Yard Goats
Cumming, GA
17U-OPEN 26-20-2
7 Mill Creek Hawks
BUFORD, GA
16U-OPEN 9-8-2
Team Division W-L-T
1 ATL Lightning 16U Giordano
Atlanta, GA
17U-OPEN 0-2-0
2 ATL Lightning 16U Shepherd
Atlanta, GA
17U-OPEN 0-0-0
3 Georgia Liberty
Dacula, GA
17U-OPEN 9-7-0
4 Georgia Reapers
Winston, GA
17U-OPEN 7-4-1
5 New Level /17U
MONROE, GA
17U-OPEN 2-12-1