Grand Slam Sports Tournaments
9:45 PM All Sunday seedings are now posted
Please have turf shoes on hand for all portable mounds. Metal spikes are not permitted on the portable mounds.
All 15u/16U games will be played on HS fields.
Two Saturday pool games followed by Sunday single elimination bracket.
The new Grand Slam Champions and Finalist rings will be awarded in each age group.
$385 entry fee is required when you register your team. In the event of a complete rain out, a $75 admin fee will be deducted from your team refund.
Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more info. Colton Harrelson is also available at 404-694-5212.
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
Game 1 7/11 9:00 AM | Chestatee High School 1 | 0 Elite Academy Series 15u | 14 North Ga. Raiders | ||
Game 2 7/11 9:00 AM | TMU 1 | 6 Triton Rays Dingers 2023 | 6 Georgia Yard Goats | ||
Game 3 7/11 11:00 AM | Chestatee High School 1 | 3 Solo national | 6 North Ga. Raiders | ||
Game 4 7/11 11:00 AM | TMU 1 | 3 RED STITCHES RIPTIDES | 7 Georgia Yard Goats | ||
Game 5 7/11 1:00 PM | Chestatee High School 1 | 10 Solo national | 1 Elite Academy Series 15u | ||
Game 6 7/11 1:00 PM | TMU 1 | 4 Triton Rays Dingers 2023 | 5 Fielder’s Choice | ||
Game 7 7/11 3:00 PM | Chestatee High School 1 | 6 CRIMSON TIDE | 4 Medlock Monarchs 15U | ||
Game 8 7/11 3:00 PM | TMU 1 | 0 RED STITCHES RIPTIDES | 13 15U ATL Lightning - Salas | ||
Game 9 7/11 5:00 PM | Chestatee High School 1 | 5 CRIMSON TIDE | 9 Tri-City Generals (Green) | ||
Game 10 7/11 5:00 PM | TMU 1 | 1 Fielder’s Choice | 13 15U ATL Lightning - Salas | ||
Game 11 7/11 7:00 PM | Chestatee High School 1 | 5 Medlock Monarchs 15U | 1 Tri-City Generals (Green) |
# | Team | W-L-T | RA | RD | RS |
---|---|---|---|---|---|
1 | 15U ATL Lightning - Salas | 2-0-0 | 1 | 14 | 20 |
2 | North Ga. Raiders | 2-0-0 | 3 | 10 | 16 |
3 | Georgia Yard Goats | 1-0-1 | 9 | 4 | 13 |
4 | Solo national | 1-1-0 | 7 | 4 | 13 |
5 | Medlock Monarchs 15U | 1-1-0 | 7 | 2 | 9 |
6 | Tri-City Generals (Green) | 1-1-0 | 10 | 0 | 10 |
7 | CRIMSON TIDE | 1-1-0 | 13 | -2 | 11 |
8 | Fielder’s Choice | 1-1-0 | 17 | -6 | 6 |
9 | Triton Rays Dingers 2023 | 0-1-1 | 11 | -1 | 10 |
10 | RED STITCHES RIPTIDES | 0-2-0 | 20 | -11 | 3 |
11 | Elite Academy Series 15u | 0-2-0 | 24 | -14 | 1 |
4 | Solo national | 11 |
5 | Medlock Monarchs 15U | 4 |
3 | Georgia Yard Goats | 6 |
6 | Tri-City Generals (Green) | 5 |
1 | 15U ATL Lightning - Salas | 10 |
Solo national | 16 |
2 | North Ga. Raiders | 9 |
Georgia Yard Goats | 7 |
Solo national | 11 |
North Ga. Raiders | 9 |
10 | RED STITCHES RIPTIDES | 8 |
11 | Elite Academy Series 15u | 7 |
7 | CRIMSON TIDE | 7 |
RED STITCHES RIPTIDES | 3 |
8 | Fielder’s Choice | 5 |
9 | Triton Rays Dingers 2023 | 4 |
CRIMSON TIDE | 5 |
Fielder’s Choice | 3 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
316 Baseball
Dacula, GA
|
6U-OPEN | 1-2-0 |
2 |
Dacula Elite
Dacula, GA
|
6U-OPEN | 3-1-0 |
3 |
Mill Creek Hawks
Buford, GA
|
6U-OPEN | 2-2-0 |
4 |
Norcross Navy
Norcross, GA
|
6U-OPEN | 1-2-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
101 Athletics Sports Academy
Snellville, GA
|
10U-A | 0-12-0 |
2 |
10U North Gwinnett- Red
Suwanee, GA
|
10U-AA | 2-5-0 |
3 |
10U Precision Baseball
Alpharetta, GA
|
10U-AA | 2-1-0 |
4 |
Ambush Baseball
Jefferson, GA
|
10U-AAA | 9-2-0 |
5 |
Brookwood
Snellville, GA
|
10U-AA | 3-11-0 |
6 |
Dacula
Dacula, GA
|
10U-AA | 7-9-1 |
7 |
Gainesville Reds 10U
Gainesville, GA
|
10U-AA | 1-1-1 |
8 |
Georgia Select Braves Smith
Flowery Branch, GA
|
10U-AA | 3-13-1 |
9 |
Grizzlies Baseball 10u
Ball Ground, GA
|
10U-AA | 0-3-0 |
10 |
Meridian Panthers
Lilburn, GA
|
9U-Major | 3-1-0 |
11 |
Mountain View Bears
Dacula, GA
|
9U-AAA | 10-2-1 |
12 |
Naturals Baseball
Covington, GA
|
10U-AAA | 16-3-0 |
13 |
North Ga Raiders 10u
Danielsville, GA
|
10U-AA | 6-2-1 |
14 |
Signature Park Canes
Hoschton, GA
|
10U-AA | 16-7-1 |
15 |
South Dekalb Tribe
Stonecrest, GA
|
10U-A | 2-5-0 |
16 |
Titans Orange
Loganville, GA
|
10U-AA | 5-14-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Elite Sluggers - Hansen
Bogart, GA
|
11U-AA | 7-6-1 |
2 |
Elite Sluggers - Manton
Bogart, GA
|
11U-AA | 5-2-0 |
3 |
Fightin Phillies
Lithia Springs, GA
|
11U-AA | 15-7-1 |
4 |
Georgia Select
Loganville, GA
|
11U-AA | 4-13-0 |
5 |
Home Plate Archibald 11u
Peachtree City, GA
|
11U-AAA | 6-4-0 |
6 |
North Ga Raiders 11u Red
Danielsville, GA
|
11U-AA | 3-10-0 |
7 |
Sharon Spring Spartans
Cumming, GA
|
11U-AA | 4-5-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
101 Athletics Sports Academy
Snellville, GA
|
12U-AA | 2-8-2 |
2 |
360 Hawks 12u
Lawrenceville, GA
|
12U-AA | 10-5-0 |
3 |
Ambush Baseball
Jefferson, GA
|
12U-AA | 10-5-1 |
4 |
Dacula Falcons
Dacula, GA
|
12U-AAA | 14-7-1 |
5 |
DHYS Blue Devils
Decatur, GA
|
12U-AS | 3-4-0 |
6 |
Elite Sluggers - Bayer
Winder, GA
|
12U-AAA | 7-4-1 |
7 |
Fusion Baseball Club
Macon, GA
|
12U-AAA | 4-0-0 |
8 |
Georgia Select
Loganville, GA
|
12U-AA | 9-11-0 |
9 |
Havoc Dirt Bags
Tiger, GA
|
12U-AA | 5-7-0 |
10 |
Mountain View Bears
Dacula, GA
|
12U-AA | 5-8-0 |
11 |
Norcross Gray Devils
Norcross, GA
|
12U-AA | 3-5-0 |
12 |
North Ga Raiders 12U
danielsville, GA
|
12U-AA | 13-11-2 |
13 |
QAB Select
Gainesville, GA
|
12U-AA | 5-6-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
APB Prospects
Dacula, GA
|
13U-AA | 4-12-1 |
2 |
Georgia Select
Loganville, GA
|
13U-AA | 5-13-1 |
3 |
Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
|
13U-AA | 3-4-0 |
4 |
Medlock Monarchs 13U
Decatur, GA
|
13U-AA | 14-9-0 |
5 |
NSA BASEBALL 13U
FAYETTEVILLE, GA
|
13U-AA | 5-6-0 |
6 |
Team Elite Futures 2020
Cumming, GA
|
13U-AA | 9-5-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Ambush Baseball
Jefferson, GA
|
13U-AAA | 7-8-1 |
2 |
Dingers Athletics 13U Norton
Buford, GA
|
13U-AAA | 2-1-0 |
3 |
Dunwoody Diablos Gold
dunwoody, GA
|
13U-AAA | 8-7-1 |
4 |
Georgia Reapers
Loganville, GA
|
13U-AAA | 14-13-3 |
5 |
Georgia Select Braves (Warren)
flowery branch, GA
|
13U-AAA | 10-6-0 |
6 |
Hitters Park Hammers
Cumming, GA
|
13U-AAA | 7-5-1 |
7 |
Lambert Longhorns
Suwanee, GA
|
13U-AAA | 5-11-1 |
8 |
MC Bulldogs
Madison, GA
|
13U-AAA | 6-7-2 |
9 |
Meridian Panthers
Lilburn, GA
|
13U-AAA | 2-7-0 |
10 |
QAB Prime
Gainesville, GA
|
13U-AAA | 1-7-1 |
11 |
Sandy Plains Wildcats - Blue
Marietta, GA
|
13U-AAA | 0-3-0 |
12 |
Signature Park Prospects
Braselton, GA
|
13U-AAA | 27-12-0 |
13 |
TE Select 13u
Cumming, GA
|
13U-AAA | 7-1-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
360 Hawks
Norcross, GA
|
14U-OPEN | 3-5-2 |
2 |
643 14U Tigers
Marietta, GA
|
14U-OPEN | 4-2-2 |
3 |
Angels
Dacula, GA
|
14U-OPEN | 16-11-1 |
4 |
Apalachee Baseball
Winder, GA
|
14U-OPEN | 18-5-1 |
5 |
Brookwood Broncos
Lawrenceville, GA
|
14U-OPEN | 21-11-2 |
6 |
Diablo Gold
Cumming, GA
|
14U-OPEN | 3-1-0 |
7 |
diamond jaxx
Winder, GA
|
14U-OPEN | 11-11-0 |
8 |
Elite Aces NOLLEY
Covington, GA
|
14U-OPEN | 10-4-1 |
9 |
Five Star Generals - Hughes
Loganville, GA
|
14U-OPEN | 10-6-0 |
10 |
Georgia Select Navy
Loganville, GA
|
14U-OPEN | 1-9-0 |
11 |
Line Drive Academy 14U
Cleveland, GA
|
13U-AA | 5-25-1 |
12 |
MC Bulldogs
Madison, GA
|
14U-OPEN | 6-5-1 |
13 |
Medlock Monarchs 14U
Decatur, GA
|
14U-OPEN | 6-11-0 |
14 |
Mountain View Black
Dacula, GA
|
14U-OPEN | 6-29-0 |
15 |
Mountain View Gold
Lawrenceville, GA
|
14U-OPEN | 15-11-0 |
16 |
RBA Barons
dacula, GA
|
14U-OPEN | 20-16-1 |
17 |
RBA Red
Suwanee, GA
|
14U-OPEN | 12-3-0 |
18 |
Sequoyah Jr Chiefs Black
Woodstock, GA
|
14U-OPEN | 1-2-0 |
19 |
Sharon Springs Spartans Black
Suwanee, GA
|
14U-OPEN | 2-8-0 |
20 |
Signature Park Bears 13u
Braselton, GA
|
13U-Major | 1-2-0 |
21 |
South DeKalb Tribe
Stonecrest, GA
|
14U-OPEN | 3-2-1 |
22 |
South Forsyth Giants Black
Suwanee, GA
|
14U-OPEN | 11-1-2 |
23 |
TC Titans
hiawassee, GA
|
14U-OPEN | 8-8-1 |
24 |
Top Notch
McDonough, GA
|
14U-OPEN | 3-9-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
15U ATL Lightning - Salas
Atlanta, GA
|
15U-OPEN | 6-3-1 |
2 |
CRIMSON TIDE
MILLEDGEVILLE, GA
|
15U-OPEN | 4-3-0 |
3 |
Elite Academy Series 15u
Winder, GA
|
15U-OPEN | 0-5-1 |
4 |
Fielder’s Choice
Hoschton, GA
|
14U-OPEN | 6-3-0 |
5 |
Georgia Yard Goats
Cumming, GA
|
17U-OPEN | 36-29-4 |
6 |
Medlock Monarchs 15U
Decatur, GA
|
15U-OPEN | 5-9-1 |
7 |
North Ga. Raiders
Danielsville, GA
|
15U-OPEN | 13-1-0 |
8 |
RED STITCHES RIPTIDES
Cumming, GA
|
15U-OPEN | 2-13-1 |
9 |
Solo national
Warner Robins, GA
|
15U-OPEN | 6-3-0 |
10 |
Tri-City Generals (Green)
Columbus, GA
|
15U-OPEN | 4-4-2 |
11 |
Triton Rays Dingers 2023
Buford, GA
|
15U-OPEN | 0-2-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Black Knights
Marietta, GA
|
16U-OPEN | 7-11-1 |
2 |
Elite Academy Series 16u
Winder, GA
|
16U-OPEN | 3-4-0 |
3 |
Georgia Select
Loganville, GA
|
16U-OPEN | 2-8-1 |
4 |
Livsey Baseball Academy
jonesboro, GA
|
16U-OPEN | 7-6-0 |
5 |
Mill Creek Hawks
Buford, GA
|
16U-OPEN | 8-12-0 |
6 |
Tri-City Generals (Gold)
Columbus, GA
|
16U-OPEN | 11-5-0 |