Grand Slam Sports Tournaments

SCHEDULES


Sunday schedules are now seeded.

Remember to SPRING FORWARD !!

Please have turf shoes on hand for all portable mounds. Metal spikes are not permitted on the portable mounds.

The larger divisions will be separated by class up front or divide into a Gold/Silver bracket on Sunday.

If there are enough teams to split divisions into American and National we will do so.

Two Saturday pool games followed by Sunday single elimination bracket.

The new Grand Slam Champions and Finalist rings will be awarded in each age group.

Entry fee is required when you register your team. In the event of a complete rain out, a $75 admin fee will be deducted from your team refund.

Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more info. Colton Harrelson is also available at 404-694-5212.

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 3/13 9:00 AM South Gwinnett Park 3 16 Brookhaven Bucs 6 Archer Elite Baseball
Game 2 3/13 11:00 AM South Gwinnett Park 3 0 Brookhaven Bucs 9 Ambush Baseball
Game 3 3/13 1:00 PM South Gwinnett Park 3 13 Archer Elite Baseball 6 Signature Park Outlaws
Game 4 3/13 3:00 PM South Gwinnett Park 3 4 Factory Lugnuts 6 Ambush Baseball
Game 5 3/13 5:00 PM South Gwinnett Park 3 11 Georgia Select Braves - Kemp 6 Signature Park Outlaws
Game 6 3/13 7:00 PM South Gwinnett Park 3 16 Georgia Select Braves - Kemp 2 Factory Lugnuts
# Team W-L-T RA RD RS
1 Ambush Baseball 2-0-0 4 9 15
2 Georgia Select Braves - Kemp 2-0-0 8 12 20
3 Brookhaven Bucs 1-1-0 15 0 10
4 Archer Elite Baseball 1-1-0 22 0 16
5 Factory Lugnuts 0-2-0 22 -9 6
6 Signature Park Outlaws 0-2-0 24 -12 12

11U CHAMPIONSHIP BRACKET 11U-OPEN

11U CHAMPIONSHIP BRACKET
4 Archer Elite Baseball 14
Sunday 10:00 AM
South Gwinnett Park 3
1
5 Factory Lugnuts 7
3 Brookhaven Bucs 11
Sunday 12:00 PM
South Gwinnett Park 3
2
6 Signature Park Outlaws 6
1 Ambush Baseball 12
Sunday 2:00 PM
South Gwinnett Park 3
3
Archer Elite Baseball 4
2 Georgia Select Braves - Kemp 12
Sunday 4:00 PM
South Gwinnett Park 3
4
Brookhaven Bucs 0
Ambush Baseball 7
Sunday 6:00 PM
South Gwinnett Park 3
5
Georgia Select Braves - Kemp 4
Ambush Baseball
Champion

Ambush Baseball

# Player 1
3/13
2
3/13
3
3/14
4
3/14
Total
8 Diffley, Aiden 2.0 2.0
10 Foster, Hudson 2.0 0.1 1.0 3.1
24 Green, Gatlin 1.0 1.0 2.0
9 Kelley, Tripp 2.0 2.0
22 McDuffie, Brooks 2.0 2.0
3 Mills, Justin 1.2 1.2
1 Shepherd, Sawyer 4.0 4.0
Total 4.0 4.0 4.0 5.0 17.0

Archer Elite Baseball

# Player 1
3/13
2
3/13
3
3/14
4
3/14
Total
27 Phillips, Gregory 1.2 1.2
18 Seybert, Sawyer 2.0 1.0 0.2 3.2
21 Shoemaker, Brayden 0.2 0.2
8 Thompson, Carson 1.2 0.2 2.1
35 Watts, Terrence 2.0 2.0 4.0
32 Wilson, Landon 1.2 1.2
Total 4.0 4.0 3.0 3.0 14.0

Brookhaven Bucs

# Player 1
3/13
2
3/13
3
3/14
4
3/14
Total
3 Carlson, Wyatt 1.0 1.0
11 Cerchiaro, Colin 2.0 2.0 2.0 6.0
17 Dickert, Henry 2.0 1.0 3.0
2 Gust, Andrew 2.0 2.0
22 Kidd, Jake 1.0 0.1 1.1
27 Phillips, Stetson 1.0 1.0
57 Sommer, Andrew 2.0 2.0
Total 4.0 5.0 5.0 2.1 16.1

Factory Lugnuts

# Player 1
3/13
2
3/13
3
3/14
4 Total
14 Artman, Jaxon 2.0 0.2 2.2
13 Harrington, Colton 2.0 1.0 3.0
45 Pecorilli, Andrew 0.1 0.1
11 Roland, Zach 1.0 1.0
2 Snook, Cooper 1.0 1.0
9 Stinson, Jay 1.2 1.2
Total 4.0 2.0 3.2 9.2

Georgia Select Braves - Kemp

# Player 1
3/13
2
3/13
3
3/14
4
3/14
Total
34 Johnson, Ethan 2.0 2.0
1 Kemp, Jack 0.1 0.1
19 Litt, Maddox 1.0 3.0 4.0
2 Sorrell, Jackson 1.0 1.0
13 Stephens, Asher 1.0 1.0
99 Stone, Jake 0.2 0.2
12 Walker, Jackson 4.0 4.0
Total 3.0 3.0 3.0 4.0 13.0

Signature Park Outlaws

# Player 1
3/13
2
3/13
3
3/14
4 Total
2 Clarke, Cody 2.0 2.0
20 Cloud, Brady 1.0 1.0
1 Cole, Ryder 3.0 3.0
27 Park, Ricky 4.0 4.0
3 Smith, Oliver 1.0 1.0
Total 4.0 3.0 4.0 11.0
Team Division W-L-T
1 Ambush Baseball
Jefferson, GA
11U-N 17-6-0
2 Archer Elite Baseball
Dacula, GA
11U-A 8-9-0
3 Brookhaven Bucs
Brookhaven, GA
11U-A 7-8-0
4 Factory Lugnuts
Gray, GA
11U-A 0-6-0
5 Georgia Select Braves - Kemp
Braselton, GA
11U-N 17-4-0
6 Signature Park Outlaws
Hoschton, GA
11U-N 3-7-0
Team Division W-L-T
1 101 Athletics Sports Academy 12u
Snellville, GA
12U-A 1-2-0
2 Archer Wilson
Dacula, GA
12U-A 4-7-0
3 Buford Wolves
Buford, GA
12U-A 2-2-0
4 Georgia Select
Loganville, GA
12U-A 3-10-0
5 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
12U-A 17-12-0
6 Northeast Travelers
Bishop, GA
12U-A 3-1-0
7 Outlaws 12U Haynes
Atlanta, GA
12U-N 8-12-0
8 Outlaws 12U Radcliff
Atlanta, GA
12U-N 14-3-0
9 Peachtree Ridge
Suwanee, GA
12U-A 10-7-1
10 Redline Raiders
Cumming, GA
12U-A 1-3-0
Team Division W-L-T
1 360 Hawks 13U Grey
Lawrenceville, GA
13U-A 8-14-0
2 BALLERS
Lawrenceville, GA
13U-A 5-6-0
3 Five Star Generals - Loganville
Loganville, GA
13U-A 9-19-3
4 Mountain View 7th Grade Bears
Buford, GA
13U-A 10-21-2
5 North Oconee Titans
Bogart, GA
13U-R 5-4-0
6 Oconee RiverDawgs
BOGART, GA
13U-A 4-4-0
7 ShowMe A's
Jefferson, GA
13U-R 4-13-0
8 Storm Baseball Club
Lilburn, GA
13U-A 24-11-1
Team Division W-L-T
1 Dacula Falcons
Dacula, GA
13U-N 12-16-0
2 Onward
Jefferson, GA
13U-N 13-13-2
3 QAB Select
Flowery Branch, GA
13U-N 7-3-0
4 Sharon Springs Academy
Cumming, GA
13U-N 6-10-1
Team Division W-L-T
1 101 Athletics Sport Academy
Snellville, GA
14U-OPEN 3-6-0
2 Ambush Baseball 14U House
JEFFERSON, GA
14U-OPEN 2-6-1
3 APB Prospects
Lawrenceville, GA
14U-OPEN 8-14-0
4 Classic City Yankees
WATKINSVILLE, GA
14U-OPEN 11-8-2
5 East Side Royals
Marietta, GA
14U-OPEN 3-2-0
6 Five Star Generals
Loganville, GA
14U-OPEN 11-6-2
7 USA Scout(Odak/Burge)
Cartersville, GA
14U-OPEN 9-13-1
BEST WESTERN LAKE LANIER
4535 Oakwood Rd
Oakwood, GA 30566-3312