Grand Slam Sports Tournaments

Sunday Schedules


All Sunday brackets are now seeded.

Please have turf shoes on hand for all portable mounds. Metal spikes are not permitted on the portable mounds.

The larger divisions will be separated by class up front or divide into a Gold/Silver bracket on Sunday.

If there are enough teams to split divisions into American and National we will do so.

Two Saturday pool games followed by Sunday single elimination bracket.

The new Grand Slam Champions and Finalist rings will be awarded in each age group.

Entry fee is required when you register your team. In the event of a rain out, a $75 admin fee will be deducted from your team refund. Team gate fee is $110 and can be paid online or at the park to the site director.

Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more info. Colton Harrelson is also available at 404-694-5212.

Please click on the following link for special hotel deals we have negotiated for this event....

Book your corporate rate for Grand Slam Sports Tournaments

Courtyard Atlanta Duluth/Gwinnett Place

These special arrangements and discounted rates are only available via this website.  

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 3/20 9:30 AM Dacula Park 3 3 GBA Spiked 9 8U at Collins Hill 6 Buford Elite
Game 2 3/20 9:30 AM George Pierce Park 7 14 North Gwinnett Bulldogs 8U 0 Hopewell Hawks Premier
Game 3 3/20 11:15 AM Dacula Park 3 3 North Georgia Strike 10 Buford Elite
Game 4 3/20 11:15 AM George Pierce Park 7 3 North Gwinnett Bulldogs 8U 2 Georgia Riverbandits
Game 5 3/20 1:00 PM Dacula Park 3 6 North Georgia Strike 6 GBA Spiked 9 8U at Collins Hill
Game 6 3/20 1:00 PM George Pierce Park 7 0 Hopewell Hawks Premier 12 Georgia Riverbandits
Game 7 3/20 2:45 PM Dacula Park 3 8 Keep On United 7 Greenheads
Game 8 3/20 2:45 PM George Pierce Park 7 10 Buford Wolves 0 8u Winder Lions
Game 9 3/20 4:30 PM Dacula Park 3 14 GBSA BlackSox 2 Greenheads
Game 10 3/20 4:30 PM George Pierce Park 7 10 West Cobb Sox 8U KP 0 8u Winder Lions
Game 11 3/20 6:15 PM Dacula Park 3 0 GBSA BlackSox 3 Keep On United
Game 12 3/20 6:15 PM George Pierce Park 7 7 West Cobb Sox 8U KP 3 Buford Wolves
# Team W-L-T RA RD RS
1 North Gwinnett Bulldogs 8U 2-0-0 2 8 13
2 West Cobb Sox 8U KP 2-0-0 3 11 17
3 Buford Elite 2-0-0 6 10 16
4 Keep On United 2-0-0 7 4 11
5 Georgia Riverbandits 1-1-0 3 6 12
6 GBSA BlackSox 1-1-0 5 4 10
7 Buford Wolves 1-1-0 7 3 13
8 GBA Spiked 9 8U at Collins Hill 0-1-1 12 -3 9
9 North Georgia Strike 0-1-1 16 -7 9
10 8u Winder Lions 0-2-0 20 -14 0
11 Greenheads 0-2-0 22 -8 9
12 Hopewell Hawks Premier 0-2-0 26 -14 0

8U GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET 8U-OPEN

8U GOLD CHAMPIONSHIP BRACKET
4 Keep On United 7
Sunday 10:00 AM
George Pierce Park 7
1
5 Georgia Riverbandits 2
3 Buford Elite 6
Sunday 11:45 AM
George Pierce Park 7
2
6 GBSA BlackSox 10
1 North Gwinnett Bulldogs 8U 7
Sunday 1:30 PM
George Pierce Park 7
3
Keep On United 8
2 West Cobb Sox 8U KP 8
Sunday 3:15 PM
George Pierce Park 7
4
GBSA BlackSox 7
Keep On United 5
Sunday 5:00 PM
George Pierce Park 7
5
West Cobb Sox 8U KP 7
West Cobb Sox 8U KP
Champion

8U SILVER BRACKET 8U-OPEN

8U SILVER BRACKET
10 8u Winder Lions 2
Sunday 10:00 AM
Dacula Park 3
1
11 Greenheads 13
9 North Georgia Strike 8
Sunday 11:45 AM
Dacula Park 3
2
12 Hopewell Hawks Premier 4
7 Buford Wolves 8
Sunday 1:30 PM
Dacula Park 3
3
Greenheads 0
8 GBA Spiked 9 8U at Collins Hil 4
Sunday 3:15 PM
Dacula Park 3
4
North Georgia Strike 5
Buford Wolves 12
Sunday 5:00 PM
Dacula Park 3
5
North Georgia Strike 0
Buford Wolves
Champion

8u Winder Lions

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
7 Alford, Jordan 1.0 2.0 3.0
9 Davis, Caleb 2.0 1.0 3.0
24 Peppers, Noah 1.0 1.0
44 Weaver, Noah 2.0 1.0 3.0
Total 3.0 3.0 4.0 10.0

Buford Elite

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
10 Pierre II, Kerry 2.2 2.2
14 Pritchett, Cohen 1.0 1.2 2.2
24 Wade, Caleb 2.0 2.0 4.0
1 Wilson, Jackson 2.0 2.0 4.0
Total 5.0 4.1 4.0 13.1

Buford Wolves

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
7 Blalock, Logan 0.2 0.2
17 Choe, Nathaniel 2.0 2.0
22 Eugene, Jack 0.2 0.2
4 Osbourne, Cole 4.0 4.0
5 Prentice, Collier 2.1 2.1
15 Roy, Dylan 1.1 1.0 2.1
29 Sharrett, Peyton 2.0 2.0
Total 4.0 5.0 5.0 14.0

GBA Spiked 9 8U at Collins Hill

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
1 Basulto, Nicolas 1.1 1.1
34 Crane, Liam 1.1 1.1
21 DeLeon, Ernie 1.1 1.1
10 Ledford, Espen 1.0 1.0
26 Terrell, II, Brian 2.0 2.0
42 Wakefield, Mason 1.0 1.0
3 Wilson, Jonas 1.2 2.1 4.0
Total 4.0 3.0 5.0 12.0

GBSA BlackSox

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4
3/21
5 Total
13 Smith, Mason 0.1 0.1
11 Smith, Zaire 3.0 1.0 4.0
2 Taylor, Stephen 3.0 1.2 4.2
1 Williams, Kye 0.2 2.1 3.0 6.0
Total 3.0 4.0 5.0 3.0 15.0

Georgia Riverbandits

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
8 McClendon, Logan 2.0 2.0
6 Roberson, Luke 2.2 2.2
23 Sears, Beckett 1.0 1.0 2.0
5 Smith, Kane 3.0 3.0
2 Stevens, Noah 2.0 2.0
Total 5.0 2.2 4.0 11.2

Greenheads

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4
3/21
5 Total
38 Boivin, Travis 1.0 1.0
9 Broach, Lane 2.0 2.0
11 Carter, Bryson 3.0 3.0
15 Davis, Drew 0.1 0.1
23 Hall, Caleb 2.0 1.0 3.0
27 Kiplinger, Dawson 3.0 3.0
6 Marks, Brody 0.2 0.2
8 Meeks, Easton 0.1 0.1
3 Reynolds, Easton 1.0 1.0
Total 3.1 2.0 4.0 5.0 14.1

Hopewell Hawks Premier

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
99 Case, Benjamin 1.0 1.0
14 Clark, Owen 1.0 4.0 5.0
98 Daugherty, Bennie 0.1 0.1
4 Geza, Nikolai 0.2 0.2
15 Masters, Crew 1.0 1.0
13 Nicholson, Miles 1.0 1.0
Total 2.0 2.0 5.0 9.0

Keep On United

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4
3/21
5
3/21
Total
30 Anderson, Emry 1.0 2.0 2.0 1.0 6.0
3 Batista, Fraily 3.0 2.0 5.0
8 Hines, Mason 3.0 1.0 3.0 7.0
1 Moore, Shaun “Roc” 2.0 2.0 4.0
10 Williams, Derrick "DJ" 3.0 2.0 5.0
Total 3.0 5.0 6.0 9.0 4.0 27.0

North Georgia Strike

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4
3/21
5 Total
2 Allen, Mason 1.0 3.0 4.0
5 Cowart, Shane 1.0 3.0 4.0
24 Franks, Austin 0.1 2.0 2.1
11 Langston, Logan 1.0 1.0
17 Roell, Bryson 1.2 2.0 3.2
7 Sims, Kaleb 1.0 1.0
Total 3.0 3.0 5.0 5.0 16.0

North Gwinnett Bulldogs 8U

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4 5 Total
4 Halcomb, Mills 1.0 1.0
9 Herring, Walker 0.1 4.0 4.1
99 Ichim, Alexander 1.0 2.0 3.0
14 Lett, Peyton 3.0 3.0
16 McCann, Colt 3.2 3.2
1 McDermond, Beckett 0.2 0.1 1.0
10 Willis, Grey 2.0 2.0
Total 3.0 6.0 9.0 18.0

West Cobb Sox 8U KP

# Player 1
3/20
2
3/20
3
3/21
4
3/21
5 Total
38 Baldwin, Luke 1.0 2.0 3.0
5 Cannon, Barrett 2.0 2.0
3 Cauley, Deacon 2.0 2.0
24 Edwards, Hayes 1.0 1.0 2.0
1 Gordon, Palmer 1.0 1.0
2 Johnson, Angela 2.0 2.0
27 Lee, Smith 2.0 2.0
99 Martinez, Chase 2.0 2.0
4 Varner, Brandt 2.0 2.0
Total 4.0 5.0 4.0 5.0 18.0
Team Division W-L-T
1 8u Winder Lions
Winder, GA
8U-A 0-7-0
2 Buford Elite
Buford, GA
8U-A 8-12-0
3 Buford Wolves
Buford, GA
8U-N 6-3-0
4 GBA Spiked 9 8U at Collins Hill
Suwanee, GA
8U-R 2-7-1
5 GBSA BlackSox
ellenwood, GA
8U-N 2-2-0
6 Georgia Riverbandits
Locust Grove, GA
8U-N 13-9-0
7 Greenheads
Social Circle, GA
8U-R 5-11-0
8 Hopewell Hawks Premier
Milton, GA
8U-A 0-8-0
9 Keep On United
Snellville, GA
8U-N 7-1-0
10 North Georgia Strike
Winder, GA
8U-A 3-7-1
11 North Gwinnett Bulldogs 8U
Suwanee, GA
8U-N 6-3-0
12 West Cobb Sox 8U KP
Marietta, GA
8U-E 4-0-0
Team Division W-L-T
1 Buford Elite 9U
Buford, GA
9U-R 9-9-1
2 Buford Wolves 9U
Buford, GA
9U-A 10-5-0
3 Georgia Drive 9U
Loganville, GA
9U-A 1-8-0
4 Georgia Steel
Monroe, GA
9U-N 7-2-1
5 Gwinnett Stripers
Buford, GA
9U-N 9-4-2
6 Norcross 9u
Norcross, GA
9U-A 10-6-0
7 North Georgia Naturals
Cumming, GA
9U-N 2-2-0
8 Ocee - TG DBacks
JOHNS CREEK, GA
9U-A 4-5-2
9 Tennessee Aces
Chattanooga, TN
9U-R 3-9-0
Team Division W-L-T
1 3 Up 3 Down
Bethlehem, GA
10U-A 3-6-0
2 Georgia Select Braves - Lord
Flowery Branch, GA
10U-N 7-6-2
3 GTA Generals
Monroe, GA
10U-A 8-6-0
4 Gwinnett Bandits 10U
Buford, GA
10U-A 1-9-0
5 Line Drive Academy 10U
Cleveland, GA
10U-R 5-12-0
6 Ocee TG DBacks
Johns Creek, GA
10U-A 10-1-0
7 Oconee County RiverDawgs 10u
Bogart, GA
10U-A 4-5-0
8 Tigers baseball Barns
Gainesville, GA
10U-A 2-8-1
9 Winston Nationals 10U
Winston, GA
10U-A 0-3-0
Team Division W-L-T
1 Brookwood Broncos
Snellville, GA
11U-A 6-9-0
2 Dacula
Dacula, GA
11U-A 0-6-0
3 Gainesville Reds
Gainesville, GA
11U-A 5-1-0
4 Georgia Select Braves-Smith
Flowery Branch, GA
11U-A 9-8-0
5 GTA Generals
Monroe, GA
11U-A 8-5-0
6 Gwinnett Angels
Duluth, GA
11U-N 18-6-0
7 Lions
Braselton, GA
11U-A 8-9-0
8 Mtn Park Panthers
Lilburn, GA
11U-A 2-8-0
9 North Ga Raiders 11u
Danielsville, GA
11U-A 8-6-0
10 Sharon Springs Academy Spartans - Soliday
Cumming, GA
11U-A 12-3-0
11 USA Scout(McCabe)
Cartersville, GA
11U-A 10-11-0
Team Division W-L-T
1 East Side Chargers
Marietta, GA
11U-N 12-10-1
2 GBA Spiked 9 11U at Collins Hill
Suwanee, GA
11U-N 3-8-0
3 Norcross Navy
Norcross, GA
11U-N 5-0-0
4 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
11U-N 2-10-0
Team Division W-L-T
1 Barrett Braves(Willig)
Alpharetta, GA
12U-N 8-10-0
2 Gwinnett Bandits 12u
Buford, GA
12U-A 1-11-0
3 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
12U-A 17-12-0
4 Outlaws 12U Radcliff
Atlanta, GA
12U-N 14-3-0
Team Division W-L-T
1 101 Athletics Sports Academy
Snellville, GA
13U-A 2-10-1
2 360 Hawks 13U Grey
Lawrenceville, GA
13U-A 8-14-0
3 Dacula Falcons
Dacula, GA
13U-N 12-16-0
4 Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
13U-A 3-4-0
5 Grayson Rams 13U (Batts)
Grayson, GA
13U-R 4-8-1
6 Hopewell Hawks
Milton, GA
13U-A 0-4-1
7 Macon Pain
Macon, GA
13U-A 17-8-1
8 Monarch Lions
Riverdale, GA
13U-A 5-11-0
9 Newton Naturals
Social Circle, GA
13U-A 11-8-0
10 Precision Tigers 13u
Alpharetta, GA
13U-A 5-13-0
11 Sand Gnats
Athens, GA
13U-A 11-10-1
12 Sharon Springs Academy
Cumming, GA
13U-N 6-10-1
13 ShowMe A's
Jefferson, GA
13U-R 4-13-0
14 SPBA Wildcats
Marietta, GA
13U-A 8-7-0
15 Venom
Douglasville, GA
13U-A 14-10-0
16 West Cobb Wolfpack
Marietta, GA
13U-A 3-3-0
Team Division W-L-T
1 500 Hacks Baseball Acdemy
Cumming, GA
14U-OPEN 1-5-0
2 Classic City Yankees
WATKINSVILLE, GA
14U-OPEN 11-8-2
3 GBA Spiked 9 14U at Collins Hill
Suwanee, GA
14U-OPEN 5-4-1
4 Georgia Select
Loganville, GA
13U-N 4-6-0
5 Heat
Bonaire, GA
14U-OPEN 2-7-0
6 Hitters Park Hammers
Cumming, GA
14U-OPEN 11-3-0
7 Lanier Longhorns
Sugar Hill, GA
14U-OPEN 0-12-0
8 Macon Pain
Macon, GA
14U-OPEN 14-6-1
9 Mountain View Bears 8th Grade
Dacula, GA
14U-OPEN 18-15-1
10 Team Elite 14u MVP
winder, GA
14U-OPEN 4-2-1
BEST WESTERN LAKE LANIER
4535 Oakwood Rd
Oakwood, GA 30566-3312