Grand Slam Sports Tournaments
Schedules are now posted
Week 1 of 7 of the Grand Slam Atlanta Sunday Series events.
The top two teams from pool play will advance to the Championship Game.
If an age groups has 10 or more teams, then we will advance the top four teams with #1 vs #2 seed Gold bracket game and a #3 vs #4 seed a Silver bracket game.
All 16U and 18U games will be played on HS fields if available.
The new Grand Slam rings will be awarded for the Championship Game to the Champion and Finalist.
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
Game 1 9/12 9:00 AM | South Gwinnett Park 5 | 5 South Dekalb Tribe | 10 Brookwood Hit Squad 11U | ||
Game 2 9/12 11:00 AM | South Gwinnett Park 5 | 2 Devine Baseball 11U | 4 Brookwood Hit Squad 11U | ||
Game 3 9/12 1:00 PM | South Gwinnett Park 5 | 4 South Dekalb Tribe | 6 Fielder's Choice Twins | ||
Game 4 9/12 3:00 PM | South Gwinnett Park 5 | 9 Devine Baseball 11U | 10 Line Drive Academy Loggins | ||
Game 5 9/12 5:00 PM | South Gwinnett Park 5 | 18 Fielder's Choice Twins | 4 Line Drive Academy Loggins |
# | Team | W-L-T | RA | RD | RS |
---|---|---|---|---|---|
1 | Brookwood Hit Squad 11U | 2-0-0 | 7 | 7 | 14 |
2 | Fielder's Choice Twins | 2-0-0 | 8 | 9 | 16 |
3 | Line Drive Academy Loggins | 1-1-0 | 27 | -6 | 14 |
4 | Devine Baseball 11U | 0-2-0 | 14 | -3 | 11 |
5 | South Dekalb Tribe | 0-2-0 | 16 | -7 | 9 |
1 | Brookwood Hit Squad 11U | 6 |
2 | Fielder's Choice Twins | 3 |
Game | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Player |
1 9/12 |
2 9/12 |
3 9/12 |
Total |
13 | Anderson, Kingsley | 2.0 | 2.0 | ||
0 | Larsen, Levi | 2.0 | 2.0 | ||
5 | Malone, Mason | 3.0 | 2.0 | 5.0 | |
15 | Morales, Yomil | 3.0 | 3.0 | ||
3 | Shumaker, Lijanza | 2.0 | 1.0 | 3.0 | |
Total | 5.0 | 5.0 | 5.0 | 15.0 |
Game | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Player |
1 9/12 |
2 9/12 |
3 | Total |
3 | Bruns, Jake | 2.0 | 2.0 | ||
7 | Huber, Jonah | 1.0 | 1.0 | ||
2 | Jara, Evan | 2.1 | 2.1 | ||
00 | Purcell, Ryan | 1.0 | 1.0 | ||
5 | Webreck, Blaze | 2.0 | 2.0 | ||
Total | 4.0 | 4.1 | 8.1 |
Game | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Player |
1 9/12 |
2 9/12 |
3 9/12 |
Total |
17 | Cann, Braxton | 1.0 | 0.2 | 1.2 | |
12 | Fleming, Brayden | 1.0 | 1.0 | ||
6 | Floyd, Jacob | 2.0 | 2.0 | ||
10 | Hay, Joshua | 1.0 | 1.0 | ||
26 | Hays, Christopher | 1.0 | 1.0 | 2.0 | |
8 | Klein, Sawyer | 2.1 | 2.1 | ||
Total | 2.0 | 4.0 | 4.0 | 10.0 |
Game | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Player |
1 9/12 |
2 9/12 |
3 | Total |
20 | Boggs, Brody | 0.1 | 0.1 | ||
12 | Cash, Jonah | 1.0 | 1.0 | ||
47 | Chambers, Colt | 3.0 | 3.0 | ||
11 | Lewis, Kolton | 2.2 | 2.2 | ||
10 | Padgett, Josiah | 2.0 | 2.0 | ||
Total | 5.0 | 4.0 | 9.0 |
Game | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Player |
1 9/12 |
2 9/12 |
3 | Total |
3 | Brooks-Alt, Nicholas | 2.0 | 2.0 | ||
13 | Jones, Jamir | 2.2 | 2.2 | ||
34 | Jones, Kameron | 3.0 | 3.0 | ||
Total | 5.0 | 2.2 | 7.2 |
Team | Division | W-L-T | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Available | ||||
2 | Available | ||||
3 | Available | ||||
4 | Available | ||||
5 | Available | ||||
6 | Available |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Archer Premier Baseball 9u
Dacula, GA
|
9U-AAA | 7-6-1 |
2 |
Buford Elite
Buford, GA
|
9U-AA | 12-10-0 |
3 |
Cubs
Lavonia, GA
|
9U-A | 1-6-0 |
4 |
Elite Sluggers 9u Fountain
Winder, GA
|
9U-AAA | 3-8-1 |
5 |
Home Plate Bishop
Peachtree City, GA
|
9U-AAA | 12-10-0 |
6 |
Line Drive Academy
Cleveland, GA
|
9U-AA | 4-9-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Brookwood Hit Squad 11U
Lilburn, GA
|
11U-AA | 30-7-0 |
2 |
Devine Baseball 11U
Buford, GA
|
11U-AAA | 12-9-0 |
3 |
Fielder's Choice Twins
Hoschton, GA
|
11U-AAA | 18-16-1 |
4 |
Line Drive Academy Loggins
Cleveland, GA
|
11U-AA | 20-12-1 |
5 |
South Dekalb Tribe
Stonecrest, GA
|
11U-AA | 7-5-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Brookhaven Bucs
Brookhaven, GA
|
12U-AA | 1-3-0 |
2 |
Gwinnett Bandits 12u Carolina
Buford, GA
|
12U-AA | 17-5-1 |
3 |
Morgan Co Bulldogs 12U
Madison, GA
|
12U-AAA | 11-18-1 |
4 |
Northside Ballerz
Atlanta, GA
|
12U-AS | 2-1-0 |
5 |
Precision Baseball Navy
Alpharetta, GA
|
12U-AA | 4-18-1 |
6 |
SGTA Generals - Green
Monroe, GA
|
12U-AA | 1-3-0 |
7 |
Signature Park Outlaws
Hoschton, GA
|
12U-AA | 21-18-2 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Georgia Select Braves-Smith
Flowery Branch, GA
|
12U-AA | 9-15-0 |
2 |
Gwinnett Angels
DULUTH, GA
|
12U-AAA | 22-4-0 |
3 |
Precision Baseball Henderson
Alpharetta, GA
|
12U-AA | 10-18-1 |
4 |
SGTA Generals - Black
Monroe, GA
|
12U-AAA | 2-4-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
GA Elite Jaguars
Marietta, GA
|
13U-AA | 7-17-1 |
2 |
Gwinnett Stripers 13U Jones
Dacula, GA
|
13U-AAA | 18-4-0 |
3 |
Line Drive Academy Ramey
Cleveland, GA
|
13U-AA | 20-16-1 |
4 |
Mansfield Mad Dawgs
Mansfield, GA
|
13U-AA | 12-9-0 |
5 |
Southeast Barons
Sugar Hill, GA
|
13U-AAA | 16-19-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Atlanta Padres
Atlanta, GA
|
14U-OPEN | 6-6-0 |
2 |
Line Drive Academy 14U Ramey
Cleveland, GA
|
14U-OPEN | 13-20-0 |
3 |
Macon Pain
Macon, GA
|
14U-OPEN | 8-2-0 |
4 |
Oconee Riverdawgs
Bogart, GA
|
14U-OPEN | 7-3-0 |
5 |
Southeast Barons - Black
Sugar Hill, GA
|
14U-OPEN | 22-8-2 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Ambush Baseball 15U
Jefferson, GA
|
15U-OPEN | 3-4-1 |
2 |
Big Fly Atlanta
Smyrna, GA
|
15U-OPEN | 9-7-1 |
3 |
Dawson Anglers
Dawsonville, GA
|
15U-OPEN | 1-9-0 |
4 |
Gwinnett Stripers 15u
Buford, GA
|
15U-OPEN | 29-5-1 |
5 |
Mill Creek Hawks 15U
Buford, GA
|
16U-OPEN | 18-17-0 |
6 |
Mudcats 15u
Winder, GA
|
15U-OPEN | 5-4-1 |
7 |
Orange Crush
Clemson, SC
|
15U-OPEN | 1-2-1 |
8 |
Prime Baseball 15U
Dacula, GA
|
15U-OPEN | 13-2-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Blue Jay Baseball
douglasville, GA
|
17U-OPEN | 1-4-1 |
2 |
Georgia Liberty 16U
Dacula, GA
|
16U-OPEN | 10-10-2 |
3 |
Georgia Lookouts
Snellville, GA
|
16U-OPEN | 12-17-1 |
4 |
Macon Pain
Macon, GA
|
16U-OPEN | 5-1-2 |
5 |
Mill Creek Hawks
Buford, GA
|
16U-OPEN | 21-6-0 |
6 |
ShowMe A's
Athens, GA
|
16U-OPEN | 4-5-4 |
7 |
SHOWSTOPPERS PROSPECTS
Smiths station, AL
|
16U-OPEN | 0-3-1 |
8 |
Top Gun
Oxford, GA
|
16U-OPEN | 8-6-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
17U Medlock Monarchs
Decatur, GA
|
17U-OPEN | 21-17-1 |
2 |
Bearcats
Griffin, GA
|
17U-OPEN | 2-5-0 |
3 |
Georgia Liberty 17U Premier
Dacula, GA
|
17U-OPEN | 13-5-1 |
4 |
Georgia Lookouts
Snellville, GA
|
17U-OPEN | 1-14-1 |
5 |
Storm Baseball Club
Lilburn, GA
|
16U-OPEN | 23-8-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Dacula Falcons-Perry
Dacula, GA
|
18U-OPEN | 6-6-0 |
2 |
Georgia Liberty 18U
Dacula, GA
|
18U-OPEN | 17-8-2 |
3 |
Georgia Yard Goats 18u
Cumming, GA
|
18U-OPEN | 29-7-2 |
4 |
NGB HALOS
Buford, GA
|
18U-OPEN | 9-7-1 |
5 |
RBA Lions
Suwanee, GA
|
18U-OPEN | 2-8-0 |
6 |
Rip City Pirates
Phenix City, AL
|
18U-OPEN | 6-11-0 |